Jste zde: Úvod » Nezařazené » Rádcovský kurz

 • Rádcovský kurz


  72 přečtení

  11.11.2017

  10.-11.11.2017

  Kdo dočetl loňskou ročenku až do konce, musel narazit na vývoj členské základny našeho oddílu:

  rok 06 rok 07 rok 08 rok 09 rok 10 rok 11 rok 12 rok 13 rok 14 rok 15 rok 16
  94 95 101 97 94 98 102 102 131 141 154

  A jak to vypadá letos? Bude nás odhadem mezi 170 a 180. To je ohromná dynamika, která klade velký nárok skoro na všechny „procesy“ v oddíle od koordinace obsazení kluboven, přes kapacitu táborové základny až po … po vedoucí. A to poslední jmenované je možná klíčové. Na nedávné okresní radě někteří vedoucí středisek zmínili, že nováčky neberou, že nemají vedoucí. Jiní nedělají nábory, protože „nováčků stejně přijde spousta“. My nábory děláme a aby se nováčci v našem oddíle cítili dobře a zůstali, musíme také dobře připravit vedoucí. Proto rádcovský kurz.

  Jestliže členská základna láme rekordy, nejinak tomu bylo i s kurzem. V minulosti byl standardem počet účastníků někde mezi 6 a 10. Občas se zúčastnili třeba jen 4 noví vedoucí. Letos? 17!

  Započali jsme v pátek asi čtvrthodinku po skončení družinových schůzek. Ve Trojce se kolem sesunutých stolů s občerstvením sesedli: Bety, Sádra, Soňa, Hanka, Dvojnička, Terka, Kačka, Emča, Maky a Ája od Pum, noví vedoucí Kober Roxy, Kloub a Kosťa, Vojta co vede Sršně, Fuf, který pomáhá při vedení Vlků a Zubňa s Filíšem z Draků.

  Úvodní slovo jsem obstaral já a konalo se v báječné atmosféře, kdy klubovna byla osvícena jen dvěma petrolejkami. Poté nastoupil Džany s tématem „Nováčci v oddíle“. Jak nováčky získat? A jak si je udržet? Pěkná diskuse. Na Džanyho navázal Vejt s tématem „Fungování družiny“. Největší úspěch v jeho podání měla asi typologie členů družiny. Kdo je „hvězda“? Kdo „samotář“ a jak ho zapojit do děje? Co „šedá ovce“? A jak si poradit s „chytrolínem“ nebo „ignorantem“?

  Bloky jsme prokládali hrami, které si připravily dvojice účastníků a byla při nich docela legrace. První část kurzu jsme zakončili před desátou, ale spát nikdo nešel. Zpívalo se, hrálo na Vraha …

  Druhá část kurzu započala ráno v 8:00 společnou snídaní a kolující otázkou „Co mě včera zaujalo nejvíc?“ Následoval blok „Příprava družinové schůzky“, zakončený praktickým workshopem ve dvoj a trojčlenných skupinách. No a po nezbytné hře přišel Bengiho blok „Jiné družinové akce a výpravy“ opět zakončený workshopem. Zmínilo se i téma chytrých telefonů na výpravách a prostor byl i pro diskusi o nejsilnějších zážitcích z táborů.

  Na závěr každý účastník obdržel „Osvědčení“.

  Myslím, že se kurz velmi vydařil. Ti, co s vedením družiny začínají si odnesli spoustu cenných postřehů a nápadů. Ti ostatní, v těch máme příslib do budoucna, že Dvojka hned tak neskončí :-).

  Jura