Jste zde: Úvod » Nezařazené » Sršni v jeskyních

 • Sršni v jeskyních


  96 přečtení

  3.5.2019

  Dne 1.5 roku 2019 jsme se vydali s družinkou Sršňů prozkoumat temné útroby jeskyní nacházejících se v Moravském krasu. Výprava začala okolo deváté hodiny ranní postupnými příchody třinácti kluků. Aby nám nebylo smutno, pobývaly s námi na zastávce maminky a tatínkové . Výprava doopravdy započala v 09:20 soukáním se do dveří trolejbusu Škoda. Cestou MHD panovala dobrá nálada, svítilo sluníčko… Po příjezdu do Brna na hlavní nádraží, nalezení nástupiště, při němž stála přistavená elektrika pravidelné linky S2, směr Březová nad Svitavou, jsme se pohodlně usadili do vlaku.

  Za krátkou dobu jsme již stáli na zastávce Adamov žel. stanice, kde jsme po odjezdu vlaku a zorientování mapy zřeli mylnou výchozí polohu. Tento omyl měl za následek pouze opačný směr cesty. Z Adamova jsme se vydali po žluté turistické stezce a pozvolna stoupali k památníku Umučených lesníků, kde jsme si odpočali. V průběhu stoupání se nám naskytnul náramný pohled na průmyslové město Adamov.

  Dále naše kroky zamířily k rozcestníku U sedmi dubů, kde jsme po odpočinku zamířili na východ k první jeskyni, čekajíc na naše prozkoumání. Z větší části uzavřená jeskyně Nad Švýcárnou, jež skrývá asi 110 metrů dlouhou krápníkovou chodbu, se nalézá na modré turistické značce. Nám se podařilo prozkoumat sotva dvacet metrů dvou chodbiček. V jedné jsme nalezli také kešku.

  Posléze jsme pokračovali po modré a poté se odklonili na žlutou stezku, kde jsme navštívili prostornější jeskyni Vaječník. V této jeskyni byly k vidění i pěkné stalaktity a stísněné prostory plazivky. Po sestoupení do údolí jsme prošli okolo uzavřené Býčí skály a zamířili prozkoumat prostornou jeskyni Jáchymku. Zde jsme potkali horolezce a také se nám naskytnul pohled pod světelnými kužely svítilen na sintrovou výzdobu.

  Poslením navštíveným temným místem byly Josefovské štoly dlouhé okolo 500 metrů. Následně jsme se ubírali po modré trase Josefovským údolím na zastávku v Adamově. Zde jsme nastoupili na vlak linky S2, v němž jsme se, nakonec pohodlně, rozprostřeli do všech vagónů . V 16:35 jsme dorazili do Šlapanic, kde jsme na zastávce Kalvodova vystoupili. Výprava proběhla hladce a myslím, že jsme si výpravu bez vyjímky užili.

  Napsal Radek