Jste zde: Úvod » Bitva tří císařů

 • Bitva tří císařů


  BITVA U SLAVKOVA

  Tato bitva, známá též jako bitva tří císařů, se odehrála 2. prosince 1805 zhruba mezi vesnicemi Telnice a Tvarožná, nedaleko Slavkova u Brna. Francouzská armáda v čele s císařem Napoleonem zde drtivě porazila vojsko III. koalice, kterou zastupovali vojáci Ruského impéria v čele s carem Alexandrem a generálem Kutuzovem a oddíly Rakouského císařství pod vedením Františka I.

  Střetnutí u slavkova je jednou z nejznámějších bitev, které proběhly na Moravě a patří mezi mistrovská díla taktiky.

  Samotné Napoleonovo vítězství nejen že rozbilo svazek III. koalice, ale mělo také vliv na uspořádání států v tehdejší střední Evropě.

  Krátce po první hodině odpoledne rozkázal Napoleon Maršálu Soultovi, aby jeho sbor vpadl do zad třem spojeneckým kolonám, s nimiž se Francouzi potýkali už od dopoledních hodin. Nepřátelé byli tak nuceni čelit útoku ze tří stran a kolem třetí hodiny jim nezbylo než se stáhnout.

  Při ústupu je však pronásledovalo Francouzské jezdectvo a zanedlouho všichni padni do zajetí.

  O něco jižněji zatím generálové zaveleli svým jednotkám na ústup. Později k tomuto místu dojel i Napoleon a protivník byl tedy zcela obklíčen. Jeho jediným možným únikem bylo dostat se přes Žatčanský rybník jehož zmrzlá hladina neunesla váhu těl, postrojů, koní a děl, se na několika místech probořila. Z pasti se nakonec dostalo jen asi 8000 mužů.

  ,,Už jsem viděl mnohé prohrané bitvy,“ řekl později František I., ,,ale o takové porážce jsem neměl ani zdání.“