Jste zde: Úvod » Nezařazené » Oslava 100 let skautingu ve Šlapanicích

 • Oslava 100 let skautingu ve Šlapanicích


  145 přečtení

  26.5.2019

  Přípravy na tuto super akci započaly už dlouho dopředu, vlastně snad v září 2018. A vrcholily samozřejmě poslední týden. Výroční turistická známka (na kterou Draci zhotovili krásný stojan), publikace, na níž společně zapracovali Petr (texty), Corado (grafika), V8 (finance) a já (recenze), výstava historických táborových triček, kterou udělaly Pumy, 8 beček kofoly, které přivezli Džany s Fufem, stánek s Kebaby, což zajistil Hukan, trampolína pro nejmenší (V8), stoly a Baner (Fuf), speciální skautské kelímky, kroniky a táborová alba (já). Bylo třeba zajistit techniku na promítání filmů (Bengi) a další spoustu věcí, jako třeba rozvěsit plakáty, posekat trávu, vytisknout popisky stanovišť, zavěsit tabuli na zápisy, zrobit krabičku na dobrovolné příspěvky… Každý z vedoucích si navíc připravil jednu soutěž či hru pro návštěvníky: Fuf stavbu věží z maršmelounů, Filda ameriku, Kosťa vlka a beránky, vedoucí Soviček ochutnávky, Brácha slaňování, Nakana rozdělávání ohně pomocí křesadel, Uzel střelbu ze vzduchovek, Ťapka první pomoc a slack line, Vítek střelbu z luku, Kanec míčové hry, Kloub shazovanou, Kiki s Davidou Kimovku, Hihňa s Babů kreslení na obličej… No bylo toho fakt dost.
  Celou středu před akcí pršelo, od rána do večera. Ve čtvrtek počasí taky nestálo za mnoho. Až v pátek vysvitlo sluníčko a tak jsme s napětím očekávali sobotu. Nepokazí nám počasí dlouho připravovanou akci? Nebudu vás napínat, nepokazilo. Od rána svítilo sluníčko a tak už po deváté se začali trousit první návštěvníci. Přicházela spousta mladších členů, s nimi často rodiče. Přišla nás pozdravit i paní starostka. Kolem jedenácté se základna zaplnila minimálně 100-150 návštěvníky, bylo zde i hodně bývalých členů. A pravda, nebyly to návštěvy na chvíli. Než se nalistujete ve starých kronikách, mrknete na film, pokecáte s kamarády, dáte si kebab a zapijete to Radkem zručně natočenou kofolou, uplyne třeba i pár hodin :-). Některé návštěvy byly letmé, většina ale spíš těch delších. Bobrů (bývalá Uzlova družina) v jednu chvíli přišlo snad 6 naráz, podobně starých Orlů, Mustangů, Myšek a Netopýrů II. Ze zakladatelů oddílu přišel Dalibor Zeman, z vzácných hostů třeba Unkas, Pepa Kopecký, Kodo, Jana Kvapilová z Mokré se synem, Verča Záleská ze Střelic s rodinou, Pavel Petřík s rozvětvenou rodinou, šéf místních Orlů, šéf Hukvaldských turistů a další. A velký počet bývalých vedoucích: Lída, Aneta, Alešnek, Makča… Dokonce se ukázali i dva Racci z devadesátých let, oba již s rodinami 🙂 a taky jeden Netopýr I. Podobně přišly i dvě Lasičky, což byla taktéž oddílová družina v devadesátých letech. Současných členů přišlo nepočítaně, většina i s rodiči nebo prarodiči.
  Když kolem druhé vyhlásili Džany a Kanec bojovku s hadrovkami, vyvolalo to pěkné pozdvižení. A věřte nebo ne, zapojila se i řada rodičů, ačkoliv řezat se za bojového pokřiku koulemi jistě není zrovna seriózní činnost :-). Využili jsme s Hanzem příležitosti a otočili se do krámu pro ledňáky. 150 jsme jich přivezli a sotva jsme to po lítém boji tlampačem vyhlásili, byla taška tak do dvou minut prázdná.
  Kolem čtvrté malinko sprchlo a po páté hodině se základna začala postupně vylidňovat. Někteří rodiče se marně snažili odvést si děti, těm se tu hodně líbilo a domů se jim fakt nechtělo. Hlavně trampolína a slaňování byly jako magnet. A pak kroniky, ani od těch se někteří nemohli odtrhnout.
  Se setměním jsme rozdělali oheň a asi 15 skalních se sesedlo ke společnému zpěvu. A moc pěkně to znělo, taková generálka na táborové večery v týpí.
  Neděle byla zasvěcena úklidu, ale šlo to rychle a dobře. Když základnu srovnám s bojanovickým cvičákem po čarodějnicích (které už 15 let s Renčou spoluorganizujeme), musím naše návštěvníky prohlásit za vysoce kultivovanou skupinu :-).
  Hrubým odhadem zde prošlo 450-500 návštěvníků. No a pokud jste to sami nestihli, máte sice čeho litovat, na druhé straně knihy 100 let skautingu ve Šlapanicích a stejnojmenné Výroční turistické známky nám nějaké zbyly, tak se můžete zastavit alespoň pro ně, máte li zájem. Na kterékoliv schůzce. Jinak další oslavu očekávejte s jistotou v roce 2024…

  Jura