Celooddílová výprava do Toulovcových Maštalí | Junák Šlapanice

Celooddílová výprava do Toulovcových Maštalí

Celooddílová výprava do Toulovcových Maštalí

Jako každý rok nás čekala podzimní čtyřdenní výprava. Tentokrát jsme se vydali do Toulovcových Maštalí nedaleko Litomyšle. Trochu jsme řešili dopravu z Hukvald, protože dostat se na místo vlakem/autobusem trvá jen o nějakých 36h méně než tam dojít pěšky. Volíme tedy dopravu osobákama a velice nám pomohl pan Tobák s paní Tobákovou, kteří nám půjčili dodávku.

Sraz dáváme na 8:00 před mysliveckou chatou. Do dodávek hážeme batohy a děti a dáváme se na cestu. Za necelé 3h jsme na místě. Zkoumáme ubytování a rozdělujeme se na pokoje. Část spí v turistické ubytovně a část dětí ubytováváme v přilehlém objektu, pro který se vžil pracovní název koncentrák (rodiče s nižší tolerancí pro černý humor čtou jako „chata“).

Po chvíli přijíždějí šlapaničtí o jejichž odjezdu bych také rád něco napsal, ale nebyl jsem ho účasten, takže následujících pár řádků podléhá kreativitě autora.

Sraz šlapanické části výpravy je v 9:00 u Boudy, kde již čeká pronajatý autobus. Vše probíhá hladce, alespoň do té doby, než Lokyman zjistil, že si doma zapomněl zubní kartáček a plyšáka bez kterého neusne. Řidič je té lásky, že se staví u Lokymanů doma a pak už se jede rovnou do Maštalí. Cesta byla suchá, místy mokrá viditelnost byla celkem dobrá a tak vše hezky plynulo. Jen Jura čeřil vzduch neustálými dotěrnými dotazy „kdy už tam budeme“ po první půlhodině cesty.

Kolem 12 se všichni setkáváme na ubytování, vybalujeme, dáváme lehký oběd a pak hurá na louku, kde mají táborovou základnu skauti z Hradce Králové. Hrajeme vlajkovanou, které se bohužel neúčastním, protože mě po minulé výpravě pořád bolí palec. Čas tak trávím sběrem hub, kterých je po okolí spousta. Jen je dle zákona nesmíme dávat dětem, ale našlo se pár obětavých vedoucích, kteří je rádi snědli. 

Vlajkovaná dá zabrat, takže pauzírujeme a pak se dáváme do sběru dřeva na večerní táborák. Rozjíždíme oheň, opíkáme špekáčky, hermelíny a pak do noci békáme a hrajeme na kytary.

 

Klepeto

 

 

Druhý den nás o půl osmé vzbudilo Jurovo „Ahoj slunko“. Na snídani byly buchty s kakaem a chvíli po ní jsme se vydali po družinkách na výlet do Maštalí. Cílem bylo bludiště ve skalách. Jednotlivé části skal jsou dokonce pojmenovány podle místností. Došli jsme tak například do předsíně nebo kuchyně visel nad námi i ,,zvon". Dohromady jsme všichni ušli něco okolo pěti kilometrů a i když nám sem tam spadlo pár kapek a sem tam i něco víc, příroda je v Maštalích krásná a moc jsme si (i když jen kratší) procházku užili. Po návratu následovala polívka a po ní Uzlovo Jméno, zvíře, věc... Do večeře pak děti hrály hru po celé budově a pomocí poschovávaných kartiček skládali šifru, která by je dovedla k hledanému zbojníkovi Toulovci. Na večeři chleby se sýrem a salámem a poté tradiční Riskuj!. Na konec dne jsme se sešli v klubovně, abychom si společně zazpívali a zahráli na kytary. Příprava na večerku přišla o půl desáté.

 

Tesák

 

V sobotu ráno jsme se po rozcvičce nasnídali, poté nachystali a mohli jsme vyrazit. Kvůli počasí jsme celodenní výlet na Nové Hrady přesunuli z pátku na sobotu a dobře jsme udělali. Sluníčko svítilo, vítr příjemně vál, podzimní barevné listí poletovalo. Na cestě jsme hráli pár her, které měli na starost Tesák a Kenny. Zanedlouho už jsme byli v Nových Hradech a byl čas oběda. Dali jsme si po družinkách chleba s májkou nebo sýrem, stavili se do večerky a vydali jsme se obdivovat zámek. Zámecká prohlídka trvala zhruba 45 minut. Po ní jsme se po družinkách rozutekli po zámecké zahradě. Většina družinek zamířila do bludiště. Bludiště si užili všichni (včetně vedoucích). Rozchod uběhl velmi rychle a nám nezbývalo nic jiného, než se vrátit na ubytování. Ve Vranicích jsme si ještě na krásné táborové louce a v přilehlém lese zahráli pašeráky a pak byla výborná večeře, kterou připravili Fuf, Renča, Jura a Robin. Zatímco u vedoucích probíhala porada, děti hrály závěřečný Gamebook připravený Lokymanem. Zaťukáno bylo na dveře probíhající porady snad víckrát, než kolik bylo účastníku výpravy. Tento úspěšný den byl zakončen písničkami na přání v klubovně (samozřejmě jedno z přání byla Lokomotiva).  Večerka byla 21:30 a díky náročnému dni všichni usnuli rychle. 

                                                     

Lvice

 

Neděle, náš poslední den v Toulovcových Maštalích. V noci se nám posunul čas a my měli hodinku spánku navíc + byla neděle a to znamená žádná rozcvička, místo toho další půl hodinka spánku k dobru. Většina dětí téhle nabídky nevyužila a už v 7 budova ožila. Lišky pod vedením Renči a Bětky připravovaly snídani, chleby se salámem a rohlíky s poctivou dávkou sýra. Po snídani následovalo balení. Jakmile bylo hotovo, část vedoucích s dětmi se vydalo na krátký výlet okolí. Zbytek vedoucích mezitím pěkně pouklízel a předal základnu. Po návratu z výletu už následoval jen oběd a odchod na parkoviště, kde na nás čekal autobus. Hukvaldští odfrčeli po vlastní ose dodávkami. Po dvouhodinové cestě s jednou zastávkou na benzince jsme chvilku po 3 hodině dojeli do Šlapanic. Zde zbývalo jen udat děti a rozejít se domů. A za 3 měsíce nás čeká Havlíčkův Brod.

 

Filíš

Fotografie

Vyhledávání článků
Vybrané šítky