Výprava Lišek na Stránskou skálu (10.-11.12.2022) | Junák Šlapanice

Výprava Lišek na Stránskou skálu (10.-11.12.2022)

Výprava Lišek na Stránskou skálu (10.-11.12.2022)

Liščí podzemní tour pokračovala tento víkend v Brně.

V sobotu ráno sedáme ve Studénce na vlak a po 2 hodinách rychlé jízdy vystupujeme v Brně. Na Boudě jsme kolem poledne. Vítá nás Jura a po nočním topení i příjemná teplota uvnitř Staré a Nové. V podkroví rozbíjíme tábor, dáváme lehkou obědosvačinu, balíme věci do podzemí a přesunujeme se na Černovičky, odkud je to na Stránskou skálu necelých 20 minut pěšky.

První zastávka (jen u poklopu) je u jeskyně č.4, která je zamčená a kam stejně nebylo v plánu jít – propástka vyžaduje lehké znalosti lezení. Našim hlavním cílem jsou ale bývalé podzemní továrny. Během okupace zde Němci vyrubali asi kilometr chodeb – zde byly připraveny provozy pro výrobu součástek do leteckých motorů.

První štola začíná u protiatomového krytu, který byl v pozdějších letech vetknut do staré továrny. Ke krytu se dostáváme uvnitř z boku, a průrvou mezi stropem štoly a stropem betonového bunkru prozkoumáváme zadní část štol. Kdo nemá rád plazení, ten se sem nepodívá.

Druhá štola je protiletecký kryt, chráněný před vstupem protitlakovou zdí. Štola je rozdvojená, nakonec se spojuje. Ven se dá dostat i bočním vchodem.

Třetí štola je krátká a má dvě odbočky. Pravá odbočka končí kousek za tektonickou poruchou (dva kusy skály se rozhodly cestovat jiným směrem). Levá část je také krátká a vypadá to, že i zde chodba končí. Při bližším průzkumu ale objevujeme systém plazivek v jeskyni, na kterou Němci při ražbě natrefili. Jeskyně je rozdělená na levou a pravou část a skrývá se v ní spoustu plazivek, které asi hodinu prozkoumáváme.

Na nejvyšší bod „venkovní“ Stránské skály už nepokračujeme. Dole na zastávce šaliny měníme špinavé oblečení za čistější a suneme se do centra Brna, kde jsou Vánoční trhy a tedy i dost lidí. V jedné části u Janáčkova divadla nadzvedáváme poklop a prozkoumáváme část podzemí mezi divadlem a katastrofálním úřadem.

Další vchody jsou na frekventovaných místech, kde je dnes opravdu hodně lidí, tak třeba příště, až tu bude větší klid smile

Na hlaváku se potkáváme s Kudlankami a Sršněmi, kteří byli omrknout plac na tábor v Březí.

Na Boudě nám Páťa, Valča a Oliva vaří kuře na paprice s těstovinami, Vojta topí a ostatní relaxují po průzkumu.

Večer ještě dáváme dvě kola Mafie, kdy v obou případech zvítězili slušní občané, kteří mafiánům zatli tipec.

Pár písniček na kytárku, pár příběhů ze Záhad a jdeme zaparkovat do spacáků. V Boudě je příjemné teplo a zůstává tak až do rána, kdy snídáme po 7. hodiny buchty, uklízíme a jedeme zpět do centra na Lasergame. Máme domluvené tři hry, nakonec dáváme čtyři. Každý tedy hraje dvě kola v týmu po čtyřech.

Po poledni nám odjíždí vlak zpět do Studénky, kde tuto podzemní akci (v historii Lišek už třetí v pořadí) zakončujeme.

Dalším cílem asi budou jeskyně v krasu v dalším roce laughing

uzel

 

Fotografie

Vyhledávání článků
Vybrané šítky